Miért akarnak egyes nők beleszólni a szülésük körülményeibe? Megengedjük-e nekik? Meg tudják-e jelenleg tenni, hogy a legközelebbi kórházban az elképzeléseik szerint szüljenek? Egyáltalán, miért megy ez a vita a szülés helyszínéről és hogyanjáról?
Magyarországon adott az orvosválasztás szabadsága. Minden beszámítható, ápolásra szoruló embernek joga van továbbá eldönteni, melyik kezelést veszi igénybe, és melyiket nem. Ezen belül a szülőnő esete egy kivételes kategória. Ő is jár kontrollra, mint a betegek, de az ő állapota az esetek nagy részében megoldódik magától, beavatkozás nélkül. A másik feléhez szükséges némi külső segítség, nem műtét, csak egy-két szakmai fogás, a szülésznők általában mind tudják ezeket. Orvosra csak nagyon kicsi százalékban van szükség. Ennek ellenére folyamatosan nő a császármetszések száma.
A szakmában létezik a túldiagnosztizálás fogalma. Erről fogok még írni, de a lényege, hogy ha egy szülés közepén bizonytalan a helyzet, akkor a szülész jobban teszi, ha inkább beavatkozik. Ugyanis amennyiben nem tesz semmit, és mégis baj van, ő az első, akit megvádolnak azzal, hogy nem segített. A fénysebességű hírek, botrányok, és rutinná váló császármetszések világában a nőknek egyre nehezebb bízniuk saját magukban, ezért egyre gyakrabban adják ki a kezükből a saját szülésük feletti kontrollt. Amíg az emberek úgy gondolják, a szülészorvos megfizetésével megvásárolhatják a komplikációmentes, gyors szülést, addig a nőknek nincs igazi választásuk.
Vissza kellene adni a nők önbizalmát a saját testükben, a saját képességeikben. Nem gondolom, hogy a nőgyógyász kellene, hogy lelki nevelést tartson a terhesgondozáson. Sokkal előbb el kell kezdeni, mondjuk a biológiaórákon. Nagy a felelőssége a negatív híreket megszellőztető, pozitív tapasztalatokat elhallgató médiának is. A nőgyógyásznak/szülésznek kötelessége lenne, főképp, ha meg is fizetik, minden kismamának feltenni azt a kérdést, hogyan képzeli el a szülését. Ehhez képest sajnos sok orvos úgy gondolkodik, ő már látott épp elég szülést, tudja, mi várható, és majd mondja a kismamának, mikor mit tegyen, ha eljön az ideje.
Az az elenyésző számú kismama, aki igenis tudja, hogy például nem akar rutin oxytocint és burokrepesztést, azzal kénytelen szembesülni, hogy az elképzeléseit nem fogadják a kórházak kitörő örömmel. Íme egy példa. Igényük időnként a belső szabályozásnak mondana ellent, és sokszor kell keresgélni, mire a megfelelő stábot és helyszínt megtalálják. Megjegyzem, szerencsére lehet ilyet találni. Igazi választása akkor lenne a nőknek, ha valós információkat kapnának, nem pedig futószalag szülészeteket.
Eldöntöttem, letesztelek néhány frekventált szülészetet, hogy lássuk, miről is beszélek, amikor azt mondom, nincs szabad választás. Bemegyek, és kismamaként felteszek néhány kérdést. Bele fog telni egy kis időbe, amíg megszervezem, 7 hónapos babával, autó nélkül nem könnyű. Addig is írok majd a Péterfy Szülészetről, hiszen ott valóban jártam pocakosan tavaly ősszel.