Ha az újszülött oxigénhiányos állapotba kerül, azt egy viszonylag ritka, és egyértelműen életveszélyes állapotnak gondoljuk, és biztosak vagyunk benne, hogy a hétfőn, otthon világra jött baba kórházban jobban járt volna. Ki kell, hogy ábrándítsak mindenkit: mindkét állítás csúsztatás, és leegyszerűsíti a problémát a bulvárt olvasgató közönség szintjére.
- Ma Magyarországon körülbelül négy-ötszáz maradandóan súlyos vagy középsúlyos oxigénhiányos állapotú gyerek születik. Az elmúlt években nem csökkent számottevően az oxigénhiányos újszülöttek aránya. Annak ellenére sem, hogy közben sokszorosára emelkedett a császármetszések száma - írja a kismama.hu.
– Nem igaz az az állítás, hogy ennek a helyzetnek minden problémáját meg tudja előzni egy megfelelő felkészültségű szakember. A magzati oxigénhiányos állapot létrejöttéhez ugyanis rendkívül sok tényező járulhat hozzá, és ezek elsősorban nem a szülés körüli időszakhoz köthetők. Gyakrabban feltételezhető viszont, hogy a magzat már a méhen belül is hosszan tartó oxigén- vagy tápanyaghiányban szenvedett - állítja dr. Bödecs Péter szülész-nőgyógyász, pszichoterapeuta.
Ez annyit jelent, a szülőnő maga is tehet azért, hogy a szülés idejére a magzata jó állapotban legyen, és átvészelje az ideiglenes oxigénhiányt, ami a születéssel együtt jár. Ugyanis a vajúdás alatt a magzat oxigénellátottsága hosszabb-rövidebb ideig korlátozottabb lehet, de ez nem minden esetben kóros. Lehet tippelni, mennyire fogja rosszul érinteni egy dohányzó nő babáját a születés. Persze számtalan más tényező is közrejátszik, csak hogy néhányat még említsek: genetikai tényezők, terhességi diabétesz, toxémia, különféle anyagcserezavarok. Sokszor elfelejtik megemlíteni, de a kórházak 90 %-ában rutinszerűen alkalmazott oxitocin rosszul adagolva szintén oxigénhiányos állapot kialakulásához vezethet.
Mi történhetett volna mondjuk az otthon született oxigénhiányos babával egy mezei kórházban?
– Élettani szempontból nézve a magzati oxigénhiányos állapot egyharmad részben a méhen belül alakul ki, egyharmad részben a szülés alatt, és egyharmad részben a szülést követően. Ezeknek a csecsemőknek nem nekünk kell azonnali elsősegélyt nyújtanunk – magyarázza dr. Somogyvári Zsolt, a Peter Cerny Alapítvány újszülöttgyógyásza. – Erre mi nem is lennénk képesek, mert ennek a megszületést követő harminc másodpercen belül kell megkezdődnie, különben a gyerek maradandó károsodást szenvedhet. Nagy problémát látok abban, hogy egyes jó nevű kórházakban, ahol kétezer fölötti az évi születésszám, éjszaka nincs is ügyeletes újszülöttgyógyász. Abban a pillanatban, ahogy a Cerny Alapítvány rohamkocsija megérkezik, az újszülött olyan ellátást kaphat, mintha valamelyik intenzív centrummal rendelkező intézményben született volna.
A megszületés utáni első és ötödik életpercben mért ötös Apgar-érték alatt mindenképpen hívni kell a koraszülött- és újszülöttmentésre felkészült rohamkocsit - nem csak az otthonszülésekhez, hanem a legtöbb kórházba is! A pontosítás kedvéért: az Apgar-érték egy jól ismert mutatószám, ami az újszülött állapotát hivatott jelezni. Az első és az ötödik percben 0-2 közötti számokkal értékelik a baba légzését, szívműködését, bőrszínét, reflexeit, izomtónusát. Ebből jön össze legjobb esetben tíz pont. Tehát a hétfői otthonszülésnél segédkező szakember, akár Geréb Ágnesnek hívták, akár nem, valószínűleg azt tette, amit bármelyik mezei kórház ügyeletes orvosa tett volna. Kihívta a mentőt.
Sok kórházban még mindig rutinszerűen használják a vajúdás alatt a CTG-t, ami ellenőrzi a baba szívhangját, cserébe mozgásképtelenné teszi a vajúdót nőt. Kevés kórházban veszik tudomásul, hogy a CTG akár folyamatos használata sem mutatja ki minden esetben az összes elváltozást, és azt, hogy ha hagyják a mamát szabadon mozogni, akkor jobban hozzá tudnának járulni a szülés pozitív kimeneteléhez. A kutatások szerint a CTG-eredmény és az újszülött oxigén ellátottsága között nincs minden eseteben közvetlen összefüggés. Ez megerősíti azt, hogy a szülés során fellépő életveszélyes oxigénhiány elkerülésében a várandósság alatt jobb állapotban lévő méhlepény szerepe nagyobb, mint annak, hogy a méhösszehúzódások alatt mindig elég sok oxigént kapjon a magzat.
Nem az otthonszülések betiltásával lehet csökkenteni az oxigénhiány miatt tartósan károsodó újszülöttek számát, hanem azzal, hogy minél több szülésnél segédkező szakember tanulja meg azt a technikát, hogyan kell az újszülötteket szükség esetén újraéleszteni.
Tanács tehát minden leendő anyukának, hogy először is éljen egészségesen, másodszor pedig:
Ha kórházban szül:
- ne fogadjon el oxitocint,
- utasítsa vissza a rutinszerű CTG használatát,
- válasszon újszülött újraélesztésben jártas orvost.
Ha otthon szül:
- csak egészséges, normális terhesség esetén tegye,
- olyan helyen tegye, ahova könnyen odaér a koraszülött mentő, és 15-20 percre van a legközelebi kórház,
- olyan szakembert válasszon kísérőnek, aki az újszülött újraélesztésben jártas.
Következő bejegyzéseimben állást fogok foglalni az otthonszülésről, és kitérek majd arra is, milyen káros hatásai vannak annak, hogy a bulvársajtó évek óta összemossa a bába fogalmát Geréb Ágnes nevével.
Utóirat: